Karmienie piersią a płodność

Karmienie piersią a płodność

Powrót płodności po porodzie uzależniony jest od wielu czynników neurohormonalnych, w tym głównie od prolaktyny, wydzielanej przez przedni płat przysadki mózgowej.

Prolaktyna oprócz swojego głównego zadania jakim jest wytwarzanie mleka w gruczołach piersiowych działa także hamująco na na dojrzewanie komórki jajowej (↓ FSH i LH).

Po porodzie, stężenie prolaktyny jest bardzo wysokie. W następnych dniach i tygodniach zależy ono od częstotliwości ssania piersi przez dziecko. Jeśli kobieta nie karmi piersią lub karmi w sposób mieszany, poziom prolaktyny gwałtownie spada.

Wzrost PRL będący konsekwencją ssania przez dziecko piersi powoduje zahamowanie owulacji. Jest to mechanizm ochronny przed kolejna ciążą w niedługim czasie. Organizm kobiety pochłonięty jest teraz powrotem do stanu sprzed ciąży, a także produkcją mleka oraz zaspokojeniem potrzeb emocjonalnych dziecka.

Sposób karmienia dziecka a powrót płodności po porodzie (najwcześniej):

  • Karmienie sztuczne – po 3 tygodniach
  • Karmienie mieszane – po 3-6 tygodniach
  • Karmienie naturalne – po 12 tygodniach (zwykle po wprowadzeniu dokarmiania)

 

 

 

Author: JOANNA PIĄTKOWSKA
- położna, mgr profilaktyki społecznej i resocjalizacji, do 2000 r. nauczycielka w Studium Położnych, do 2010 r. wykładowca Akademii Medycznej (potem WUM); posiada certyfikat IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant), współpracuje z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Centrum Nauki o Laktacji; pracuje w poradniach laktacyjnych: przy gabinecie lekarskim Profamilia i przy szpitalu św. Zofii; współpracuje ze szkołami rodzenia - skupiając się aktualnie na tematyce laktacyjnej.

POLECAMY